تبلیغات
***طب سنتی یعنی احیای سلامت*** - کارربرد زالو و زالو درمانی 2
***طب سنتی یعنی احیای سلامت***
♥♥♥♥سلامتی را با ما تجربه کنین.♥♥♥♥
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


♥♥♥♥این جانب موسی ظروفی با داشتن مدرک رسمی طب سنتی از انجمن طب کل نگر ایران و موسسه حجامت ایران مفتخرم که یه هم نوعان خودم کمک و با راهنمایی خود به آنها سلامتی ببخشم و هدف من از این وبلاگ آشنایی هر چه بیشتر مردم با انواع طب ها و کاربرد های آن،مزاج شناسی،نسخه پیچی و درمان بسیاری از بیماری های ناعلاج خود با طب سنتی می باشد. ♥♥♥♥

مدیر وبلاگ :موسی ظروفی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر کدام یک از موارد زیر می تواند در درمان بیماری شما موثر باشد؟هیرودین سبب:
1ـ مهار تبدیل فیبرینوژن به فیبرین و بالطبع مهار انعقاد خون
2ـ شل‌شدن عضلات صاف دیواره ‌عروق و بالطبع گشادشدن عروق(Vasodilatation)
3- افزایش و بهبود فلوی خون در دكتر آلبرت كراشینیوك در روسیه دو Case جالب بدین ترتیب معرفی كرده است.
1) كودكی 6 ساله با سابقه cp ـ فلج مغزی ـ كه مدت 5 سال توانایی راه رفتن نداشته است و پس از جلسات زالو درمانی بخوبی راه رفته و علایم cp ناپدید شده است.
2) زن جوانی با سابقه حملات آسم Status و نازائی. طی مرحله اول هیرودوتراپی آسم وی كاملاً بهبودی یافته و پس از مرحله دوم هیرودوتراپی باردار شده و صاحب فرزند می‌گردد! جالب است بدانیم فقط 2% اطفال متولد شده دارای آپگار 10 می‌باشند كه این نوزاد دارای آپگار 10 بود(!)
دانشمندان سن‌پترزبورگ روسیه طی سال‌های 97ـ93 دو تئوری زیر را درباره توانایی‌های درمانی زالو اثبات كرده‌اند :
الف ـ bioenergetical effect : زالوها توانایی ایجاد ثبات در مناطق حیاتی را دارند. در آزمایشگاههای بیوفیزیك و بیومكانیك انستیتو كورتكوف روی اثر زالو در kirlian effect (پرتوافكن luminescence بافتهای بیولوژیك در میدان‌های الكترومغناطیسی با فركانس بالا) مطالعه شده و متوجه شدند كه پس از زالو تراپی افزایش luminescence را شاهد هستیم و بطور قابل ملاحظه‌ای افزایش پایداری انرژتیك و سازه‌های اطلاعاتی در بافتها را شاهد هستیم كه با هیچ متد درمانی دیگری این افزایش حاصل نمی‌شود.
ب ـ neiro-throphical effect : ترشحات زالو موجب تحریك رشد نرون‌ها و نورودندریت‌ها و ترمیم و نوسازی آنها می‌گردد. این كشف می‌تواند افق روشنی در درمان بیماری‌های ناعلاج CNS پاركینسون، اسكلروزیس(MS).CVA. ترومبوز عروق مغز، آلزهایمر و . . . برای ما باز كند.
كرسی زالو درمانی سن‌پترزبورگ (MAPS) در آخر توصیه می‌كند : ما معتقدیم هر پزشكی اعم از جراح آنكولوژیست، ارتوپد، دندانپزشك، ژینكولوژیست و . . . بایستی توانایی‌های درمانی زالو را بشناسد و استفاده كند. زالو توانایی درمان گروه متنوعی از بیماری‌ها را دارد نظیر : زخم معده، كولیت، پروستاتیت، برونشیت، التهابات كبد و كیسه صفرا، گاستریت، همورویید، اغلب بیماریهای پوستی، اسپاسم عضلانی، واریس، نازائی، آدنوم پروستات، ناباروری مردان، كاهش میل جنسی(Impotnce)، الكلیسم، ترك اعتیاد(مواد مخدر).
دكتر Sawyer از مؤسسه تحقیقاتی بیوفارم انگلستان معتقد است كه در دهان زالو آنزیم ژاله مانندی بنام Orgelase موجود است كه در درمان بیماری‌های چشمی و آرتریت روماتوئید كاملاً كارآیی دارد. فرانسه در سال 1850 بیش از صد میلیون زالو از روسیه وارد كرده است و در سالهای 1950 تنها در شهر فیلادلفیای آمریكا 000/750 زالو استفاده شده است.
اخیراً مطالعاتی نیز در دست اقدام است پیرامون تأثیر زالو در كنترل و بهبودی تومورهای سرطانی كه امید می‌رود به محافل علمی جهان عرضه گردد.
مقالات و گزارشات علمی فراوانی پیرامون تكنیك‌های زالو اندازی، نحوه آمده‌سازی روانی بیمار.
مراقبت‌های پس از زالو اندازی، روش نگهداری و تكثیر زالو و دهها عنوان دیگر در مدلاین و كتب رفرانس leech therapy به چشم می‌خورد كه جمع‌بندی آنها در این مقاله ممكن نبود.


جایگاه زالو در طب سنتی ایرانیان :
شیخ‌الرئیس ابن‌سینا باب مبسوطی پیرامون زالو دارد و چنین می‌فرمایند :
«از زالوهایی كه كرك‌ریز و نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز كنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه‌های بدخیم خواهید شد. از زالویی استفاده شود كه در آب‌های خزه‌دار كه محل زیست قورباغه‌هاست نمو كرده و نه زالویی كه در آبهای گل‌آلود سیاه بوده است. زالو بهتر است «حجامت» خون تباه را از عمق بدن بیرون می‌كشد. زالو را ابتدا سرازیر نگهدارید تا استفراغ كند و محتویات شكمش بیرون آید سپس اندكی خون بره به او بدهید. سپس مواد چسبنده و كثیف بدن او را با بوراكس پاك كنید ] استفاده از مواد صابونی عطردار مضر است[ و جایی را كه می‌خواهید زالو بگذارید با دست مالش دهید تا سرخ شود. اگر جای زالو انداختن را با گل سرشور یا خون اندود كنند. زالو بهتر می‌چسبد. بهتر آن است كه پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهید تا احیاناً اگر آزاری و عفونتی براثر نیش زالو عارض شده، از بین برود اگر پس از زالو اندازی خون بند نمی‌آید مازوج سوخته، نوره، خاكستر یا سوده نرم ] یا پودر باقلا و زردچوبه[ استعمال شود. زالو اندازی برای بیماری‌های پوست از قبیل جوش‌ها، دمل‌ها، لكه‌های سیاه و نقطه‌های سیاه و سپید و . . . مفید است.»
در طب عامیانه نیز زالو در كوچه و بازار به فروش می‌رسیده و تا حدود سی‌سال قبل، همه می‌دانستند كه برای علاج زخم چركین و دمل بهترین درمان زالو اندازی است. یا برای پیشگیری از فساد دهان و لثه و داشتن دندانهای محكم باید بناگوش را زالو گذاشت. مخبرالسلطنه در كتاب خاطرات و خطرات حكایتی جالب نقل می‌كند : «جهانگیرخان وزیر صنایع دچار قانقریا شد و دكتر تولوزان فرانسوی (پزشك مخصوص دربار) دستور به قطع پای ایشان داد. آشنایان جهانگیرخان با قطع پا مخالفت ورزیده و میرزاحسن‌خان جراح‌باشی محله را به عیادت جهانگیرخان آوردند. او پس از معاینه گفت به من یازده روز فرصت دهید تا این پا را معالجه كنم. میرزاحسن در سه نوبت زالوی زیادی به پای بیمار انداخت و پس از یاده روز از تولوزان فرانسوی دعوت كردند كه پا را ملاحظه كند. تولوزان وقتی پا را دید، بهبود آن را تأیید كرد و از اینكه قبلاً به میرزاحسن ناسزا گفته بود معذرت خواهی كرد و دویست تومان به میرزاحسن داد».
زالو اندازی جزو سنت‌های درمانی پذیرفته شده و به همان معروفیت و مقبولیت حجامت و قصد (رگ‌زنی) بین توده‌های مردم رواج داشت. آری این حیوان یك گرمی به ظاهر مشمئز كننده طی سالیان دراز بیماری‌های صعب‌العلاجی را براحتی درمان می‌كرد و بیماران را از صرف هزینه‌های گزاف، بریده شدن از اندام‌ها، بد شكل شدن پوست، فلج شدن ناشی از سكته مغزی و . . . نجات می‌داده است. تأیید این نظر را با پرسش از افراد 40سال ببالا می‌توانید جستجو كنید.
دیدگاه حكیم جرجانی پیرامون زالو درمانی :
جرجانی معتقد است بهترین زالو، زالوی موجود در آب‌های پاكیزه است و شكل او باید همانند دم موش باشد و شكم او سرخ و پشت او سبز و سرش كوچك باشد و او نیز معتقد است منفعت زالو بیشتر در بیماری‌های پوستی مانند ریش بلخی، قوبا، سعفه و . . . می‌باشد. طریقه استعمال و موارد احتیاطی كه جرجانی برشمرده همان دیدگاه بوعلی‌سیناست كه از تكرار آن صرف‌نظر می‌كنیم. نكته بارز افتراق دیدگاه جرجانی با تمام حكما درباره كاربرد زالو این جمله او در كتاب ذخیره است كه می‌فرماید : «نخست تن را به فصد و مسهل پاك باید كرد و سپس دیوچه (زالو) را فراز گذارید تا منفعت او پدید آید»

گزارش موارد زالو درمانی در یك كلینیك در تهران:
در كلینیك طب سنتی ما واقع در شهر تهران مجموعاً روی 31 بیمار عمل زالودرمانی صورت گرفته است كه آمار و یافته‌های زیر بدست آمد :
15 بیمار جهت بثورات پوستی و جوش و آكنه‌های مقاوم به درمان و اسكارهای پوستی مراجعه كرده بودند كه پس از یك یا دو مرحله زالودرمانی، تغییرات كاملاً محسوسی در ضایعات پوستی آنان پدیدار شد و رضایت درمانی بیماران مذكور بیش از 90% بوده و به جز یك نفر آنان كه مجدداً ضایعاتش عود داشته است ، مابقی یعنی 14نفر (93%) طی follow up یكساله عود ضایعات نداشته‌اند.
6 نفر جهت واریس پا زالوتراپی شدند كه رضایت درمانی آنان 100% بوده و هر 6نفر پس از یكسال follow up نشانه‌ای حاكی از عود واریس گزارش نكردند.
4 نفر جهت چین و چروك پوست صورت (زیبایی) مراجعه كردند و پس از زالوتراپی، 2نفر (50%) كاملاً راضی اما 2نفر (50%) نتیجه درمانی خاصی مشاهده نكرده‌اند.
یك نفر با سابقه ترومای مفصل مچ‌پا و هماتوم داخل مفصل (با تأیید گرافی و متخصص ارتوپدی و كاندید جراحی مفصل) كه شكایت از سدی دایم پا، درد و سری‌پا، و كاهش قدرت عضلانی پاها داشت و در معاینه نبض‌های دورسال پدیس ضعیف و فیل فورم بود، مورد زالودرمانی قرار گرفت كه پس از یك هفته تمام ناراحتی و علایم بالینی وی از بین رفت.
بیمار دیگری با آبسه و فیستول آنال (كمپلیكه و مركب) كه بارها مورد جراحی قرار گرفته و عود مجدد داشته است، مورد زالوتراپی قرار گرفت و همكنون پس از حدود 5/1 سال هیچ مشكلی ندارد.
بیمار دیگر Case شناخته شده Diabetic foot می‌باشد كه یك پای وی پس از گانگرن شدن آمپوته شده بود و پای دیگر نیز گانگرن شده و در آستانه آمپوتاسیون بود كه با 2 جلسه زالودرمانی، پا به حد نرمال برگشته و همكنون هیچ مشكلی ندارد.
Case دیگر Squamous cell carcinoma (كانسر پوستی) invasive بوده است كه پس از زالودرمانی (3جلسه) رشد تومور كاملاً محدود شده و از اگزودا و تخریب پیشرونده پوستی و بافت‌های جلدی جلوگیری بعمل آمد.
Case دیگر دختر و پسر جوانی هستند دچار وسواس فكری (Obssesive compulsive) كه پس از زالودرمانی پشت گوش، اظهار می‌دارند دیگر از افكار مزاحم و حالات وسواس فكری اثری نمی‌بینند.
بیماران مورد نظر پس از پیگیری یكساله، غیر از مورد خاصّ بیماری خود كه به جهت آن زالواندازی كرده بودند، نتایج و تغییرات جالب توجهی را در بدن خود ذكر می‌كردند كه به برخی اظهارات آنان توجه كنید :
1ـ متعادل شدن هیپرومنوره و متروراژی (با سابقه هشت‌ساله كه مراجعات مكرر و بی‌ثمر به متخصصان گوناگون داشته است)
2ـ كاهش اضطراب و پرخاشگری و tension

پیشنهادات

با توجه به اقبال روزافزون طب مدرن به زالودرمانی و تأثیرات درمانی غیرقابل انكار زالو درمانی پیشنهادات زیر موجه بنظر می‌رسد.
اولا : هر پروسجور طبی در كنار مزایای خود می‌تواند Side effect و Risk‌های گوناگونی دنبال داشته باشد. درمان با زالو نیز از این قاعده مستثنی نیست. وزارت بهداشت درمان آموزش پزشكی جهت قطع هرگونه سودجویی افراد ناصالح باید چارچوب‌های دقیق نظارتی بر امر درمان با زالو اعمال نماید و با معرفی مراكز تأیید شده و كنترل شده و دارای مجوز، در عین حالی كه زالودرمانی را ضابطه‌مند خواهد كرد، عموم را از مزایای درمانی زالو(كه در برخی موارد هیچ‌ جایگزینی ندارد) بهره‌مند خواهد ساخت. احتمال انتقال ایدز و هپاتیت نمی‌تواند دلیلی بر تعطیلی و حذف پدیده زالودرمانی باشد.(باید مسئله را حل كرد و نه اینكه صورت مسئله را حذف كرد!)
دوماً : ارزش جهانی زالو بین 6-2 دلار (هرعدد زالو) برآورد شده است. با توجه به اینكه مرغوبترین نژاد زالو ] زالوی شرقی یا پارسی (H-Medicinalis orientalis)[ در ایران قابل تكثیر است. شایسته است وزارت بهداشت با همكاری وزارت جهاد كشاورزی اقدام به تكثیر و توزیع زالو‌های طبی و یكبار مصرف جهت مصارف داخلی و صادرات خارج كشور داشته باشد. (با توجه به این حقیقت كه مصرف زالو، در كلینیك‌های كشورهای توسعه یافته بطور چشمگیری در حال افزایش است) كه با این طریق بحث آلوده بودن زالوها نیز چاره خواهد شد.
سوماً : وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشكی و مراكز تحقیقاتی و علمی كشور باید روی مكانیسم عمل زالو، تركیبات بزاق زالو، اثرات local و general درمانی زالو، اندیكاسیونها و كنترا اندیكاسیون‌های زالودرمانی، و سایر جنبه‌های درمانی زالواندازی مطالعات كاربردی و دقیق داشته باشند تا نتایج تحقیقات حاصله به مجامع علمی داخل و خارج‌ كشور عرضه شده و محققین و پزشكان علاقمند به زالودرمانی با base علمی كافی درحیطه‌های طب سنتی و طب مدرن اقدام به درمان با زالواندازی بنمایند.«منابع تحقیق»
1ـ كتاب طب اسلامی (حجامت و زالو) تالیف دكتر سیدعلی طبری‌پور ـ انتشارات النبی بابل 1376.
2ـ سلسله مقالات پژوهشی موسسه تحقیقات حجامت ایران
3ـ كتاب خلاصه مقالات همایش بین‌المللی طب سنتی و مفردات پزشكی ـ دانشگاه شهید بهشتی آبان 1379
4ـ مقاله زالو حجامتگری در دامان طبیعت تألیف سید عبدا... خلیلی
5ـ اقنون در طب (شیخ‌الرئیس ابن‌سینا) ـ انتشارات سروش
6ـ كتاب ذخیره خوارزمشاهی ـ سید اسماعیل جرجانی
7ـ خفی علائی ـ سیداسماعیل جرجانی ـ انتشارت اطلاعات
8- Golden MA & Quinn. Partington MT. Leech therapy in digital replantation Aom 1995.
9- Kocent Lc& spinner SS.Leech therapy new procedures for an old treatment 1992_18 : 481- 483.
10- Graham. CE . Leeches . Br Med 1995.
11- Biopharm LTd. Biopharm Leeches . united Kingdom : walters printer 1996.

منبع:
http://www.booali.ir/modules.php?name=Content&pa=showpage&   pid=1&page=6


زالو درمانی در دندان پزشکی

زالو از 2500 سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشكی داشته است در قرن نوزدهم از این جانور كوچك برای درمان هر دردی از جمله سردرد، تب، زخم های عفونی شده، دمل و آبسه، ورم ها، هموروئید و... استفاده می شده است. بدلیل اثر ضدانعقادی هیرودین (Hirudin) بزاق زالو، امروزه در تحقیقات جدید ثابت شده است كه پس از عمل جراحی آنژیوپلاستی قلب و به طور كلی در بیماری های كرونری قلب، زالو می تواند نقش موثری ایفا كند و خطر جراحی و Side Effect و خطر حملات قلبی را به حداقل كاهش دهد. در هندوستان 20بیمار با واریس اندام تحتانی (پیشرفته) كاندید زالو درمانی شده و پاسخ درمانی شگفت آوری مشاهده شده و همه 20نفر (100درصد بیماران مورد مطالعه) كاملادرمان شدند.    
جوزف آیتون جراح ترمیمی بیمارستان ماساچوست ایالات متحده در سال 5891 وازنش یا پس زدن عمل جراحی پیوند گوش یك پسربچه را با زالو مرتفع كرد.    
جامعه جراحان انگلستان پس از مشاهده اثرات معجزه آسای زالو در جراحی های پلاستیك و گرافتهای پوستی و پیوند اعضاء كاربرد زالو پس از پایان جراحی و حتی در حین عمل را كاملاپذیرفته اند و مورد تأكید قرار می دهند.    
در كشور روسیه درمان با زالو بسیار رواج یافته است به طوری كه بیماری های مختلف از سردرد و بیماری قلبی و پوستی گرفته تا حتی ضعف قوای جنسی را با زالواندازی معالجه می كنند.
در روسیه و اوكراین كرم های آرایشی جهت رفع چروك صورت ابداع شده است كه ماده مؤثره آن از زالو استحصال شده است.    
ترشحات زالو موجب تحریك رشد نرون ها و نورودندریت های آنها می شود. این كشف می تواند افق روشنی در درمان بیماری های ناعلاج نظیر پاركینسون، اسكلروزیس، ترومبوز عروق مغز، آلزهایمر و... برای ما باز كند.    
كرسی زالو درمانی سن پترزبورگ (MAPS) توصیه می كند: ما معتقدیم هر پزشكی اعم از جراح ارتوپد، دندانپزشك، ژینكولوژیست و... بایستی توانایی های درمانی زالو را بشناسد و استفاده كند. زالو توانایی درمان گروه متنوعی از بیماری ها را دارد نظیر: زخم معده، پروستاتیت، برونشیت، التهابات كبد و كیسه صفرا، گاستریت، هموروئید، اغلب بیماری های پوستی، اسپاسم عضلانی، واریس، نازائی، آدنوم پروستات، ناباروری مردان، كاهش میل جنسی (Impotnce)، الكلیسم، ترك اعتیاد (موادمخدر).    
جایگاه زالو در طب سنتی ایرانیان:    
شیخ الرئیس ابن سینا باب مبسوطی پیرامون زالو دارد و چنین می گوید:    
از زالوهایی كه كرك ریز و نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز كنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه های بدخیم خواهید شد. از زالویی استفاده شود كه در آبهای خزه دار كه محل زیست قورباغه هاست نمو كرده و نه زالویی كه در آبهای گل آلود سیاه بوده است. زالو بهتر است ،«حجامت» خون تباه را از عمق بدن بیرون می كشد. زالو را ابتدا سرازیر نگه دارید تا استفراغ كند و محتویات شكمش بیرون آید، سپس اندكی خون بره به او بدهید سپس مواد چسبنده و كثیف بدن او را با بوراكس پاك كنید] استفاده از مواد صابونی عطردار مضر است و جایی را كه می خواهید زالو بگذارید با دست مالش دهید تا سرخ شود. اگر جای زالوانداختن را با گل سرشور یا خون اندود كنند، زالو بهتر می چسبد. بهتر آن است كه پس از جداشدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهید تا احیانا اگر آزاری و عفونتی بر اثر نیش زالو عارض شده، از بین برود اگر پس از زالواندازی خون بند نمی آید مازوج سوخته، نوره، خاكستر یا سوده نرم[ یا پودر باقلاو زردچوبه ]استعمال شود. زالواندازی برای بیماری های پوست از قبیل جوش ها، دمل ها، لكه های سیاه و نقطه های سیاه و سفید و... مفید است.»    
در طب عامیانه نیز زالو در كوچه و بازار به فروش می رسیده و تا حدود 30سال قبل، همه می دانستند كه برای علاج زخم چركین و دمل بهترین درمان زالواندازی است. یا برای پیشگیری از فساد دهان و لثه و داشتن دندانهای محكم باید بناگوش را زالو گذاشت. مخبرالسلطنه در كتاب خاطرات و خطرات حكایتی جالب نقل می كند: «جهانگیرخان وزیر صنایع دچار قانقاریا شد و دكتر تولوزان فرانسوی (پزشك مخصوص دربار) دستور به قطع پای ایشان داد. جهانگیرخان با قطع پا مخالفت ورزیده و میرزاحسن خان، جراح باشی محله را به بالین خان آوردند. او پس از معاینه گفت به من 11 روز فرصت دهید تا این پا را معالجه كنم. میرزاحسن در سه نوبت زالوی زیادی به پای بیمار انداخت و پس از 11روز از وی دعوت كردند كه پا را ملاحظه كند. تولوزان وقتی پا را دید، بهبود آن را تأیید كرد و از اینكه قبلابه میرزاحسن ناسزا گفته بود معذرت خواهی كرد و 200تومان به میرزاحسن داد.»    
دیدگاه حكیم جرجانی پیرامون زالودرمانی:    
جرجانی معتقد است بهترین زالو، زالوی موجود در آب های پاكیزه است و شكل او باید همانند دم موش باشد و شكم او سرخ و پشت او سبز و سرش كوچك باشد و او نیز معتقد است منفعت زالو بیشتر در بیمارهای پوستی مانند ریش بلخی، قوبا، سعفه واست

منبع:         http://d17510455.rah150.rahnemoon.com/professional/news/scientific_news_detail.php?ID=66945


زالو از نظر رازی و ابن سینا
پزشکان نام آور اسلامی چون ابن سینا و رازی اشاره های فراوانی داشته اند که با علم به زیان این جانور موارد استفاده بجا و مناسب آن را در بیماری می دانستند. در یکی از شرح حال های کتاب الحاوی آمده است که جوانی در اثر قی خون آلود به حالت احتضار افتاده بود پزشکان از وی قطع امید کرده بودند. وقتی رازی را بر بالین بیمار آوردند پس از گرفتن تاریخچه دقیق از بیمار بر وی معلوم شد که اخیراً این جوان سفری داشته و در طول راه از آب چشمه نوشیده است. دستور داد سطلی از مواد محرک و قی آور را به جوان خوراندند پس از آن او را به تخلیه نیرومند معده واداشت. در میان مواد مستفرغه زالویی که از فرط مکیدن خون جثه ای عظیم پیدا کرده بود مشاهده شد و جوان محتضر از مرگ حتمی نجات یافت.    
ابن سینا در کتاب قانون به مسافران سفارش می کند که به هنگام آشامیدن آب از چاه ها و چشمه ها به ویژه در تاریکی شب دقت فراوانی کنند چون که ممکن است آلوده به زالو باشد. ابن سینا با شناخت نبو غ آمیز خود بر تمام علوم و فنون و قدمت انواع و اقسام زالوها را به رنگ و شکل و اندازه تشخیص می داده و زالو های مفید را از مضر جدا می کرده است.   
او زالوهایی را که به رنگ ماش و متمایل به سبز با خطوط زرنیخی در طول پشت یا زالوی سرخ مایل به زرد با حاشیه منور یا زالوهای جگری رنگ و زالوهایی که دارای سر کوچک بوده باشند یا آنهایی که شبیه دم موش یا ملخ ریز باشند از زالوهای مطلوب و مفید معرفی می کند و معتقد است که زالوهای شکم قرمز بهتر از زالوهای پشت سبز هستند به ویژه آنکه از آب جاری گرفته شده باشند و به زعم ابن سینا زالو خون را بهتر از حجامت از عمق بدن بیرون می کشد.
ابن سینا طرز زالو گرفتن را بدین گونه شرح می دهد که پس از صید کردن و سرازیر نگهداشتن زالو برای تخلیه معده خون بره با خون جانور دیگری را به نزد او می آورند تا به عنوان پیش غذا میل کند پس از پاک کردن بدن زالو با اسفنج نرم او را در آب پاک حمام می کنند و پس از شست و شوی پوست و مالش منطقه ای که خون باید گرفته شود زالو را در محل می چسبانند.
ابن سینا سفارش می کند که مواد بند آورنده خون در هنگام زالو گرفتن باید در دسترس باشد. ابن سینا زالو گرفتن را در بیماری های پوست از قبیل جوش ها، دمل های صورت و لک و پیس سودمند می دانست.   
ابن سینا از قول هندی ها نقل کرده است که پاره ای از زالوها سمی هستند. او تاکید می کند که زالوهای با سر درشت و به رنگ سرمه ای یا سبز یا دارای کرک های ریز و نرم یا زالوهایی که شبیه مارماهی با خطوط لاجوردی و به رنگ بوقلمونی هستند سمی اند و باید از آنها اجتناب شود.ابن سینا این زالوها را موجد دمل، غش، خونریزی، تب، ضعف و قرحه های بدخیم قلمداد می کند و معتقد است زالوهایی که از آب های کثیف و گل آلود شکار می شوند نامناسب هستند.
او در عوض زالوهای صید شده از آب خزه دار و محل زندگی قورباغه ها را مناسب می داند و تاکید می کند اگر کسی منکر این شد و زالوی همزیست با قورباغه را زیان آور شمرد خلاف به عرض شما رسانده و گوش به حرف او ندهید،   
در دایره المعارف بریتانیا برخلاف مندرجات متن قانون تصریح شده است که زالوی سمی وجود ندارد و هیچ یک از زالوها سمی نیستند.   
هیچ کدام از زالوها به عنوان میزبان حدواسط انگل های انسانی شناخته نشدند ولی عادات آنها ممکن است منجر به انتقال عفونت شود از جمله شواهدی وجود دارد که زالوی بوفالو (Irudinaria manillensis) ممکن است سبب سرایت بیماری های واگیردار دام در فیلیپین شود و نیز محتمل است که سرایت بیماری های عفونی از طریق زالو به انسان صورت پذیرد و می توان تعبیر سمیت زالو را در کتاب قانون حمل بر آلودگی این جانور و نقش آن در سرایت بیماری های واگیردار دانست.

منبع: http://www.sharghnewspaper.ir/Released/86-03-27/297.htm


خون آشام شفابخش

دکتر عبدالحمید حسین نیا*
زالو کرمی است لزج، چسبنده، خون آشام و به دلیل صفات فوق چندش آمیز است و نفرت انگیز. در ادبیات ما «زالوصفت» به آدم هایی می گویند که از دیگران بهره کشی می کنند و در واقع به آنها می چسبند و خون آنها را می مکند. اغلب ما از این جانور تجسم نامأنوس داریم. زالو در مزارع برنج به ساق پا یا دست های دختران و زنان شالیکار که بوته های ظریف برنج را نشا می کنند می چسبد و آب باتلاق را از خون آنها رنگین می کند. زالو از آب دلو یا جرعه ای آب چشمه که رهگذری تشنه برای آشامیدن بدان روی می آورد داخل گلو و بینی او می شود و ناراحتی خوف انگیزی پدید می آورد. به خاطر نفرت از این کرم ترسناک در دوران کودکی وقتی آن را از جویباری شکار می کردیم بر آن نمک می پاشاندیم. ذرات نمک پوست براق و لزج زالو را می خورد و ذوب می کرد و زالو زیر شکنجه وول می خورد و ما کیف می کردیم.    

آیا واقعاً زالو مستحق این همه لعن و نفرین و مستوجب این مجازات تلخ است؟    
حداقل تاریخ طب گواه آن است که خدمتی که زالو به نوع بشر کرده است بیشتر از تمام زیان هایی است که برای وی برمی شمارند.استفاده از زالویی به نام زالوی پزشکی (Hirudo medicinalis) برای بسیاری از بیماری ها از دیرباز نمودار سودمندی های شایان این جانور بدنام است. کارایی مناسب زالو در طب و دامپزشکی سبب اختصاص دادن حوضچه هایی برای پرورش زالو در ممالک مختلف شده است. در روسیه زالو از رقم های مهم صادراتی محسوب می شود. سابق بر این از اقلام صادرات و واردات کشورهای اروپایی به شمار می آمد و گفتنی است که در سال 1850 کشور فرانسه صد میلیون زالو از کشورهای دیگر خریداری کرد.   

تشریح انواع زالو

در حدود 400 نوع زالو در علم جانورشناسی شناسایی شده اند. زالوها انواع آبزی دارند که ممکن است در چشمه ساران، جویباران، حوض ها، استخرها، مرداب ها و باتلاق ها، دریاچه ها یا در دریاها زندگی کنند. ممکن است از انواع دوزیستان یا خاکی باشند ولی از هر نوعی که باشند به رطوبت وابسته اند و توزیع و انتشار آنها به میزان رطوبت زمین و هوا ارتباط دارد.نقطه مشترک دیگر انواع زالوها در خوی انگلی است. زندگی انگلی زالوها در خارج از بدن است و از این جهت از کرم های انگلی که در درون بدن زندگی می کنند متمایز می شوند.   

خون آشامی صفت مشترک اغلب زالوهاست. از نظر جانورشناسی زالوها در طبقه بندی آنالید ها جای می گیرند. زالوها کرم هایی هستند به طول یک تا چند اینچ و در هر انتها بادکش دارند. بادکش مکنده انتهای خلفی درشت و پهن تر است حال اینکه بادکش انتهای قدامی کوچک تر و باریک تر است. بادکش ها برای اتصال تغذیه و حرکت جانور خلق شده اند.

زالو دارای چینه دان قابل اتساعی است که می تواند خون زیادی را در خود ذخیره کند. بعضی از زالوها ماهیچه های پرقدرتی دارند و می توانند بدن خود را باز و جمع کنند به طوری که قادرند با حرکت موجی خود ماهرانه در آب شنا کنند یا در سطح جامدی بخزند. همه زالوها هرمافرودیت (دوجنسی) هستند و علاقه دارند پیش از آنکه خود را گشنیده کنند با همدیگر بیامیزند و عمل لقاح انجام دهند و بدین ترتیب اسپرم یک زالو تخمک زالوی دیگر را بارور سازد.

زالوهای آبزی انگل ماهی ها و لاک پشت ها هستند و معمولاً وقتی به میزبان خود می چسبند به سادگی او را رها نمی کنند. اغلب زالوهای آبزی به رنگ خاکستری متمایل به قهو ه ای و دارای خطوط رنگی هستند. زالوی پزشکی نمونه ای از این نوع زالو است.   
گزش زالوها بی درد است. آنها خود را به میزبان های شناگر می چسبانند و پوست یا مخاط را با سه آرواره شاخی خود به شکل شکاف سه شاخه می درانند و به کل بادکش دهانی که به مثابه یک سیستم ایجاد خلأ عمل می کند و خون را به جیب های قابل اتساع قسمت میانی لوله گوارش پمپاژ کرده و برای ماهی ها ذخیره می کنند. تخم ناشی از آمیزش زالوها با یکدیگر به شکل پیله در خاک یا در سنگ یا کنده های درخت در حاشیه آب افکنده می شود.بعضی از زالوهای آبزی از کرم های خاکی و تخم قورباغه ها تغذیه می کنند و انواع دیگری از زالوهای آبزی که قدرت مکندگی چندانی ندارند از کرم های خاکی لارو و حشره و حتی لجن های آلی کف استخر امرار معاش می کنند.
بعضی از این زالوها به حلزون ها حمله می کنند. بعضی ها که آرواره یا دندان ندارند و دارای قدرت گزش نیستند، به بریدگی هایی که خون تازه ای دارند یا به دور جانورانی که تازه کشته شده اند و خون تازه ای از آنها جریان یافته است جمع می شوند.زالوهای خشکی در مناطق استوایی آسیا و جزایر اقیانوس پاسیفیک و هند یافت می شوند. انواع خون آشام این زالوها وارد مجاری بینی و سینوس ها می شوند و آنقدر خون می خورند و باد می کنند که راه فرار از این مجاری برای آنها باقی نماند.در جنگل های باران خیز هند و سیلان زالوهایی در هر ردپای گله ها تا دام یا در بوته ها و درختان وجود دارند که از طریق حس بویایی یا نور یا درجه حرارت یا حس مکانیکی به حیوان رهگذر حمله می کنند.مواردی گزارش شده است که افراد مجروح یا مفقود در جنگل از حمله هزاران زالو از این نوع از پا درآمده بودند.   

زالو درمانی

درمان با زالو که ریشه تاریخی صد هزار ساله دارد و مدتی به درازای قرن گذشته منسوخ شده بود، یک بار دیگر به میدان آمد و در جراحی و کنترل درد به کار گرفته شد.در سال 2001 پژوهشگران دانشگاه ویسکانسین در مدیسون یک زالوی مکانیکی ساختند که شبیه به یک بطری کوچک بود و به یک فنجان متصل می شد. با این دستگاه داروی ضد انعقاد تجویز و در صورت لزوم خون گرفته می شد.در امریکا شرکت Leeches USA Ltd هر زالوی زنده را به قیمت 6 تا 7 دلار اخیراً به بازار آورده است. پژوهشگران دانشگاه اسن (Essen) در آلمان اخیراً نتایج یک کارآزمایی بالینی را گزارش کرده اند که شامل 51 بیمار مبتلا به استئوآرتریت اولیه زالو بود ه اند. این بیماران به طور اتفاقی در یک جلسه با زالو درمان شدند به این ترتیب که 4 تا 6 زالو در منطقه دردناک اطراف مفصل قرار داده شد و این گروه با گروه دیگری که دیکلوفناک موضعی می گرفتند مقایسه شد.
نتیجه این تحقیق که در خبرنامه پزشکی Family practice news در ژانویه 2004 آمده است کاهش درد در 24 ساعت بوده. درمان با زالو آغاز شد و مجدداً اهمیت یافت و اثر کاهش درد نسبت به گروه شاهد دیکلوفناک به طور بارزی بیشتر بود. (نسبت 5/53 به 3/19 در گروه زالو در مقایسه با 5/51 به 4/42 در گروه دیکلوفناک) به نقل از این خبرنامه در یک دسته 13 موردی پیوند مجدد لب به دنبال صدماتی مانند گاز گرفتن سگ در 11 مورد از زالو استفاده شد. تمام موارد درمان شده با زالو موفق بود اما در به کار گرفتن در محل گزش زالو جوشگاه زخم دیده می شد.

سالیان درازی بود که استفاده از زالو برای حجامت به دلیل انتقال بیماری ها از جمله هپاتیت از رونق افتاده بود. مجله لارنگوسکوپ در سال 2002 پژوهشی را ارائه داده است که از استفاده مجدد زالو در بیماران مبتلا به احتقان وریدی به دنبال پیوندهای آزاد در جراحی های ترمیمی حکایت دارد. این پیوندها به رغم برقراری یک جریان خون شریانی خوب به علت احتقان وریدی از بین می روند. در این مطالعه 450 بیمار که در فاصله ژانویه 1995 تا سال 2000 تحت درمان جراحی ترمیمی سر و گردن با روش پیوند آزاد قرار گرفتند 8 بیمار یعنی چیزی در حدود 8/1 درصد آنان دچار احتقان وریدی غیرقابل علاج با روش جراحی متعارف قرار گرفتند برای این 8 بیمار برنامه زالودرمانی با زالوی پزشکی مراقبت ویژه، بررسی مکرر خون، تزریق خون در صورت لزوم و پیشگیری آنتی بیوتیک علیه آئروموناس هیدرفیلا به اجرا درآمد.   

در 8 مورد برنامه مزبور موفقیت آمیز بود و برای هر پیوند به طور متوسط از 215 زالو استفاده شد. محققان فوق به این نتیجه رسیدند که با قبول عوارض و در نظر گرفتن ملاحظات و تمهیدات ویژه استفاده از این شیوه در پیوند موفقیت آمیز جراحی های ترمیمی می تواند سودمند واقع شود.

زالو در مجرای تنفسی

همچنانکه خاطرنشان شد گزش مکش و به دنبال آن مکش خون توسط زالو با دو پدیده همراه است؛ یکی بی درد بودن گزش و حتی بی حسی در محل مکش خون است و دیگری عدم انعقاد خونی که جریان می یابد. عامل هر دو پدیده را باید در پیدایش موادی در بزاق زالو جست و جو کرد. هیرودین ماده ضدانعقاد شناخته شده است ولی ماده به وجود آورنده بی حسی ناشناخته و مجهول است.   

هر دو پدیده در بیماریزایی و روند درمان مؤثرند.    

کمتر پزشکی در ایران است که در مناطق روستایی و دورافتاده طبابت کرده باشد و با پدیده زالو به عنوان جسم خارجی در بینی، نازوفارنکس، گلو و حنجره و حتی دستگاه تنفس چندان آشنایی نداشته باشد. این موضوع برای غربی ها و ممالک راقیه غریب می نماید.   

در سال 1360 نگارنده در مرکز سیستان و بلوچستان به سه مورد جالب برخورد کرده و بیمار نخست پانزده روز زالو را در حفره داخل حنجره تحمل کرده بود تا سرانجام خود را به درمانگاه گوش و حلق و بینی بیمارستان خاتم الانبیای زاهدان رسانده بود فاصله بسیار دور آبادی های بلوچستان از همدیگر و تاخیر در تشخیص یا عدم اقدام عملی در صورت تشخیص موجب تاخیر طولانی بیمار در معرفی خود به درمانگاه بود. بیمار در بدو ورود به درمانگاه وحشت زده، بی قرار، خسته، تکیده و معذب می نمود. احساس جسم خارجی زنده در گلو، حرکت چندش آور همراه با سرفه و احساس خفگی و خلط خونی فراوان تصویر رنج آور را ترسیم می کرد.
بیمار متعاقب نوشیدن آب از چشمه دچار عارضه شده بود. با تجویز پیش داروی مرفین و آتروپین و اجتناب از بی حسی افشانه لیدوکائین با لارنگوسکوپی مستقیم توده متحرک سیاه اشباع از خون مشاهده شد. نگارنده در آن شرایط و زمان مجهز به تکنولوژی فیلمبرداری ویدئویی با دوربین عکسبرداری از حنجره نبوده است تا بتواند منظره مستند فوق را در نشریات صاحب نام بین المللی منعکس کند یا نحوه بیرون آوردن آن را از طریق فیلمبرداری در کنگره های خارج از کشور به نمایش بگذارد. لهذا به ثبت گزارش این مورد به همراه دو مورد دیگر در مجله اتحاد پزشکان و داروسازان بسنده شد.   
بیمار دوم به فاصله چند روز از بیمار فوق مراجعه کرد و تابلو مشابهی داشت. زالو در این بیمار نیز به همان روش خارج شد.عدم استفاده بی حسی موضعی بخصوص پاشیدن لیدوکائین در منطقه بدان دلیل بوده است که امکان داشت زالو محل اتصال خود را رها کرده و به صورت توده بی حسی در برنش های تحتانی و قسمت های پایین ریه جای گیرد و در آنجا بر روی بستری از خون تازه مزاحمت بیشتر فراهم کند که قهراً خروج آن تمهیدات و مشکلات بیشتری را ایجاب می کند.
علاوه بر خطر سقوط زالو در مراکز حیاتی پایین تر در اثر مصرف موضعی لیدوکائین خود زالو همچنان که گفته شد با ایجاد بی حسی طبیعی در ناحیه محل اتصال خویش نیاز داروی بی حسی را مرتفع می سازد.   
مورد سوم زالو در بینی و نازوفارنکس کودک شیرخوار هشت ماهه ای بود که او را در آب چشمه شست و شو داده بودند. کودک در اثر خون دماغ شدید و کم خونی مفرط در معرض مرگ قرار داشت و اقداماتی چون تامپون و داروهای منقبض کننده خون بی فایده بود. زالو در ظرف چند روز از فرط مکیدن خون حجیم و درشت شده بود که خروج آن از مدخل قدامی سوراخ بینی ناممکن می نمود و در برابر بیرون کشیدن با پنس مقاومت می کرد، به ناچار از نازوفارنکس خارج شد.

منابع و مآخذ   

1- زالو در دستگاه تنفس گزارش از سیستان و بلوچستان، دکتر عبدالحمید حسین نیا، شماره 11 و 12، سال اول، آذر و دی 1360، ماهنامه اتحاد پزشکان و داروسازان ایران   

2- قانون در طب کتاب اول، تالیف شیخ الرئیس ابوعلی سینا، ترجمه عبدالرحمن شرفکندی (هژار)، انتشارات سربند تهران، 1364    

3- Encyclopaedia Britannica, Volume 13, William Benton Publisher 1978

4- زالودرمانی در بیماران مبتلا به احتقان مریضی به دنبال انجام فلپ های آزاد، نشریه خبری جامعه جراحان، گلو و بینی، سر و گردن مهرماه 81، شماره پی در پی 90   

5- درمان با زالوپزشکی امروز شماره 530، مردادماه 1383   

* متخصص و جراح گوش و گلو و بینی

منبع: www.sharghnewspaper.irنوع مطلب : طب مکمل، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 9 بهمن 1390
دوشنبه 7 خرداد 1397 06:35 ق.ظ

Good information. Appreciate it!
buying cialis overnight we use it 50 mg cialis dose cialis kamagra levitra cialis 5mg prix cialis sale online cialis daily new zealand viagra cialis levitra we choice cialis pfizer india we use it cialis online store cialis cost
سه شنبه 1 خرداد 1397 03:57 ق.ظ
you are really a just right webmaster. The website loading velocity
is incredible. It sort of feels that you're doing any unique trick.
Furthermore, The contents are masterwork. you've done a excellent task
in this matter!
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 12:13 ق.ظ
Tinted windows provide a number of advantages.
جمعه 14 اردیبهشت 1397 09:42 ق.ظ
It involves repairs, sanding, finishing and coating.
یکشنبه 9 اردیبهشت 1397 04:31 ق.ظ
We've no success with bedridden or inactive people.
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:47 ب.ظ

You actually said that effectively!
get a viagra prescription online buy sildenafil viagra sildenafil citrate online pharmacy viagra uk buy viagra next day delivery uk buy cheap viagra online uk online viagra buy pharmacy viagra can i buy viagra without prescription cheap generic viagra pills online
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 11:31 ق.ظ

You actually expressed it exceptionally well.
online viagra prescription viagra pharmacy uk how to buy viagra online without buy viagra online uk next day delivery buy viagra canadian pharmacy buy viagra online safely where to order viagra online buy viagra mexico where to buy viagra online uk online generic viagra pharmacy
یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 07:03 ق.ظ
Mold will also be present in carpet and in the air.
سه شنبه 28 فروردین 1397 12:55 ب.ظ
All of us love our lawns & need them to be good.
دوشنبه 27 فروردین 1397 11:57 ب.ظ
In some products, refinishing just isn't potential.
جمعه 10 فروردین 1397 06:08 ق.ظ
Consequences may result from unfiltered water.
شنبه 4 فروردین 1397 02:14 ق.ظ

Thanks a lot. Loads of posts!

cialis 5 effetti collaterali cialis rezeptfrei sterreich tesco price cialis enter site natural cialis achat cialis en europe overnight cialis tadalafil cialis cuantos mg hay cialis savings card cialis sicuro in linea where do you buy cialis
جمعه 3 فروردین 1397 02:08 ق.ظ

Fine postings. Regards.
buy cialis cheap 10 mg cialis prices cialis 5 mg scheda tecnica enter site natural cialis cost of cialis cvs cialis for bph tarif cialis france acheter cialis meilleur pri cialis therapie cialis y deporte
دوشنبه 28 اسفند 1396 07:28 ق.ظ

Nicely voiced truly! !
buy cialis cheap 10 mg cialis prezzo in linea basso generic cialis cialis manufacturer coupon cialis 30 day trial coupon achat cialis en suisse cialis side effects dangers we like it cialis price generic low dose cialis cialis 20mg
سه شنبه 1 اسفند 1396 06:25 ب.ظ
Contact our yacht brokers for assistance.
دوشنبه 16 بهمن 1396 09:58 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
Thanks for the post. I will definitely return.
دوشنبه 22 آبان 1396 03:31 ب.ظ
Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as
you amend your site, how can i subscribe
for a weblog website? The account helped me a applicable deal.
I have been tiny bit acquainted of this your broadcast provided vibrant transparent concept
یکشنبه 21 آبان 1396 09:44 ق.ظ
Right here is the perfect site for anybody who wants to understand this topic.

You know so much its almost tough to argue with you (not that I
personally will need to…HaHa). You definitely put
a fresh spin on a subject which has been discussed for ages.
Wonderful stuff, just great!
شنبه 20 آبان 1396 06:59 ق.ظ
My brother suggested I might like this website. He was totally
right. This post truly made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!
سه شنبه 16 آبان 1396 11:42 ق.ظ
Your mode of explaining the whole thing in this piece
of writing is in fact pleasant, all be capable of effortlessly be aware of it,
Thanks a lot.
شنبه 13 آبان 1396 02:43 ق.ظ
Woah! I'm really loving the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's difficult
to get that "perfect balance" between usability
and visual appearance. I must say that you've done a amazing job with this.
In addition, the blog loads super quick for me on Internet explorer.
Exceptional Blog!
جمعه 12 آبان 1396 05:01 ب.ظ
What's up to every one, for the reason that I
am actually eager of reading this blog's post to be updated regularly.
It carries pleasant material.
پنجشنبه 11 آبان 1396 11:32 ق.ظ
I've been surfing on-line more than three hours as of late, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours.
It's pretty worth enough for me. In my view, if all
site owners and bloggers made good content as you did, the
web might be much more useful than ever before.
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:20 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out
much. I hope to give something back and aid others like you helped me.
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:22 ب.ظ
I don't know whether it's just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your blog.
It appears like some of the written text on your content
are running off the screen. Can someone else please comment
and let me know if this is happening to them as well?
This may be a problem with my browser because I've had this happen previously.
Appreciate it
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:48 ق.ظ
Excellent blog here! Also your site loads up fast! What host are you using?

Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as
yours lol
چهارشنبه 10 آبان 1396 03:08 ق.ظ
You ought to take part in a contest for one of the finest sites
on the internet. I will highly recommend this website!
پنجشنبه 4 آبان 1396 02:50 ق.ظ
I like reading through a post that can make people think. Also,
many thanks for allowing me to comment!
سه شنبه 2 آبان 1396 09:55 ب.ظ
Greetings from California! I'm bored to death at work so I decided to
check out your website on my iphone during lunch break. I love
the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how quick your blog loaded on my phone
.. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!
سه شنبه 2 آبان 1396 06:11 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading through your post. I wanted to
write a little comment to support you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30پیوند روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی.

Online User


p30web
کد HTML:
کد HTML: