تبلیغات
***طب سنتی یعنی احیای سلامت*** - طب مکمل و بیماری قلبی
***طب سنتی یعنی احیای سلامت***
♥♥♥♥سلامتی را با ما تجربه کنین.♥♥♥♥
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


♥♥♥♥این جانب موسی ظروفی با داشتن مدرک رسمی طب سنتی از انجمن طب کل نگر ایران و موسسه حجامت ایران مفتخرم که یه هم نوعان خودم کمک و با راهنمایی خود به آنها سلامتی ببخشم و هدف من از این وبلاگ آشنایی هر چه بیشتر مردم با انواع طب ها و کاربرد های آن،مزاج شناسی،نسخه پیچی و درمان بسیاری از بیماری های ناعلاج خود با طب سنتی می باشد. ♥♥♥♥

مدیر وبلاگ :موسی ظروفی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
بیشتر کدام یک از موارد زیر می تواند در درمان بیماری شما موثر باشد؟شمار قابل توجهی از مردم برای درمان ناخوشی های مختلف ، در جستجوی جایگزینی برای درمان های معمول می باشند . یکی از این روش ها طب مکمل و جایگزین[1] که امروزه استفاده از آنها در سراسر جهان رو به افزایش است .
این درمان ها انواع مختلفی دارند ؛ که شامل طب سوزنی، طب فشاری ،  طب گیاهی ، رژیم درمانی ،انرژی درمانی، ورزش درمانی، درمان های رفتاری ، روشهای آرام سازی (یوگا )  ، موسیقی درمانی، ویتامین   A وE 
و ... می باشند که البته با توجه به اختلاف دیدگاه ها و زمینه های فرهنگی هر قوم و ملیت، نحوه استفاده از این روشها بسیار متفاوت است. مطالعات اخیر نیز بیانگر افزایش استفاده از حداقل یکی از روش های  طب مکمل  و
جایگزین در دنیا است بطوریکه میزان آن در انگلستان 35 درصد ، استرالیا 44 درصد، امریکا34 درصد، بلژیک 66 درصد، فرانسه 49 درصد، هلند 18 درصد، آلمان 30-20 درصد، کانادا 70 درصد برآورد شده است . البته آمار استفاده از این روش ها در کشور های در حال توسعه نیز بالا است و اغلب با دسترسی آسان و قابلیت فراهم آوری آنها مرتبط است.
در سالهای اخیر رشد فزاینده ای در استفاده از طب مکمل جهت بیماران قلبی عروقی دیده شده است و بیماران قلبی از اینگونه درمانها جهت طیف وسیعی از بیماریشان از جمله پیشگیری و درمان استفاده می کنند   .
در مطالعه ای که توسط گلوریا و همکاران (2006 ) انجام شد نشان داد که 36 درصد از بیماران قلبی عروقی در 12 ماه گذشته از طب مکمل استفاده می کرد ند که بیشترین مورد ( 18 درصد) ا گیاهان دارویی و(17 درصد) فعالیتهای ذهنی – بدنی ( تنفس عمیق و مدیتیشن ) بود .
طب سوزنی وبیماری قلبی
از طب سوزنی جهت تنظیم عملکرد فیزیولوژیکی ، درمان عفونتها و اختلالات روانی استفاده می شود. همچنین این نوع درمان برای درمان بیماری قلبی از جمله آنژین صدری و افزایش فشار خون نیزمفید است .


در مطالعه ای که توسط لی و همکاران انجام شد نشان داد که تفاوت مهم آماری بین بیماران مبتلا به سکته قلبی که جهت درمانشان از طب مکمل در کنار درمانهای معمول استفاده کردند و بیمارانی که از اینگونه درمانها استفاده نمی کردند ، وجود داشت .
در مطالعه ای که توسط چین و همکارانانجام شد نیز بیانگر آن بود که طب سوزنی می تواند میزان انقباض قلب را در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که به علت کاردیومیوپتی ایجاد شده است را افزایش دهد .
مطالعات بیانگر آن است که استفاده از طب سوزنی نیاز به مصرف دارو و انجام عمل جراحی را کاهش می دهد . درمطالعه ای که روی  49 بیمار مبتلا به آنژین صدری که از طب سوزنی استفاده می کردند انجام شد نشان داد که نیاز به مصرف نیتروگلیسرین زیر زبانی در 58 درصد بیماران کاهش یافته است همچنین 38 درصد بیماران کمتر به حمله قلبی مبتلا می شوند . تحقیقات اخیر نیز بیانگرکاهش قابل توجه سکته قلبی در بیماران مبتلا به آنژین صدری که از طب سوزنی استفاده می کردند ، بود .

طب گیاهی وبیماری قلبی
در دهه گذشته افزایش فزاینده ای در استفاده از گیاهان دارویی دیده شده است .
بعضی از اشتقاقهای گیاهی به صورت درمانهای استاندارد از قبیل دیژیتالها ،رزرپین و آسپیرین استفاده می شود.
به طور معمول اعتقاد بر این است که سیرعلاوه بر اینکه سطح کلسترول را کاهش می دهد منجربه کاهش فشار خون نیز می شود .
ترکیبات سویا به عنوان جایگزینی برای روغنهای حیوانی ، می تواند منجر به کاهش سطح TG و LDL شود ولی روی سطح  HDLاثری ندارد .
نکته قابل توجه آن است که استفاده از داروهای گیاهی در کنار درمانهای معمول بیماریهای قلبی عروقی منجر به کاهش درد سینه بیماران می شود . چندین  مطالعه نشان داده اند که دریافت داروی گیاهی به نامtongxinluo ( داروی چینی ) تغییرات نوار قلب بیمار مبتلا به آنژین صدری را بهبود بخشیده است .
بعضی از داروهای گیاهی مانند گیاهان چینی از کومارین ساخته شده اند و خاصیت ضد انعقادی دارند .بنابراین باید هنگامی که از این دارو در کنار سایر داروهای آنتی کواگولنت نظیر وارفارین استفاده می شود توجه داشت .
Hawthorn یک گیاه چینی است که در درمان بیماری نارسایی قلبی ( اختلال عملکرد بطن چپ ) ، اترواسکلروز ، آنژین صدری ، اریتمی به علت ایسکمی استفاده می شود . مطالعات نشان دهنده آن است که این دارو تحمل ورزش ، تنگی نفس و خستگی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی خفیف تا متوسط را بهبود می بخشد .

یوگا و بیماری قلبی
یوگا یک نوع ورزش است که نقش مهمی در داشتن زندگی سالم دارد . یوگا در تعدیل عوامل خطر بیماری قلبی و بازتوانی بعد از سکته قلبی نقش مهمی دارد .
مطالات اخیر حاکی از آن است که یوگا و مدیتیشن منجر به بهبود تنفس و خونرسانی میشود و همچنین می تواند ضربان قلب و الاستیسیتی دیواره سرخرگها را بهبود بخشد و به طور کلی برای سلامت قلب مفید باشد .
یوگا نقش مهمی در جلوگیری از بیماری قلبی نظیر سکته قلبی ، بیماری عروق کرونر و فشار خون بالا نیز دارد . یوگا با تاثیرمستقیم بر هیپوتالاموس و مغز که فعالیت سیستم اندوکرین را برعهده دارد می تواند در جلوگیری از سکته قلبی کمک کننده باشد .
یکی از عمده ترین عوامل ایجاد کننده بیماری قلبی استرس می باشد . زمانیکه با وضعیت استرس زا مواجه می شویم هرمونهایی ترشح می شود که برای سلامت قلب و عروق مضر هستند . انجام ورزشهای یوگا می تواند منجر به کاهش این هرمونها شود .

طب فشاری و بیماری قلبی :
طب فشاری عبارت است از به کارگیری ماساژ و فشار در نقاط خاصی از بدن که برای بهبود وضعیت سلامت به کار برده می شود . محلهای فشاری موثر برای بیماری قلبی در شکل زیر نشان داده شده است.
طب فشاری نزدیک به 3000 سال است که جهت درمان بیماری قلبی عروقی از قبیل کاهش و افزایش فشار خون ، بیماری عروق کرونر و بی نظمی قلبی استفاده می شود .
طب فشاری برای کاهش فشار خون در بیماران مبتلا به افزایش فشار خونو بهبود درد سینه بیماران مبتلا به انسداد عروق کرونر به کار برده می شود .
مطالعات نشان داده است که طب فشاری می تواند فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را مهار کند .
توجه داشته باشید که نباید درمان دارویی بیماران مبتلا به سکته قلبی و آنژین صدری دارای علایم هشدار دهنده را به خاطرانجام طب فشاری به تاخیر انداخت . تحقیقات نشان داده است که بیماران مبتلا به سکته قلبی و آنژین صدری که توجهات پیشرفته پزشکی را دریافت می کنند نسبت به افرادی که در درمانشان تاخیرایجاد می شود فرصت بهبود بیشتری فراهم می شود .

ویتامین و بیماری قلبی :
بتاکارتین :
بتاکارتین در بدن به ویتامین A تبدیل میشود و به عنون آنتی اکسیدان عمل می کند .
مطالعه ای نشان داد که مصرف روزانه 50 میلیگرم بتاکارتین خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد . بتاکارتین در میوه جات زرد رنگ و سبزیجات دیده می شود .
ویتامین C :
بین مصرف ویتامین C و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد به طوریکه مطالعات نشان داده است که مصرف فراوان ویتامین C خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد.
مصرف ویتامین C منجر به کاهش سطح کلسترول و کاهش فشار خون می شود .
سطح ویتامین C ارتباط مستقیمی با آنژین صدری دارد به طوریکه مطالعات نشان داده است که سطح بالای ویتامین C خون با کاهش درد سینه بیماران قلبی ارتباط مستقیمی دارد .

ویتامین E  :

با تاثیر بر دیواره عروق از تشکیل لخته جلوگیری می کند و تشکیل بیماری عروق کرونر جلوگیری می کند . مکملهای حاوی ویتامین E منجر به افزایش سطح HDL می شود .
مطالعات نشان داده است که ارتباط معکوسی بین ویتامین E و مرگ ناشی از سکته قلبی وجود داردبه طوریکه با افزایش سطح ویتامین E در خون میزان مرگ و میر ناشی از سکته قلبی کاهش می یابد .

ویتامین B:
کمبود ویتامین B با سطح هموسیستین ارتباط دارد . افزایش سطح هموسیستین به سطح داخلی سرخرگ ها آسیب   می رساند که می توان با استفاده از ویتامین 6 B ،12 B و فولیک اسید میزان آسیب را کاهش داد .
متخصصان قلب و عروق مصرف ویتامین B را برای جلوگیری از بیماری عروق کرونر سفارش می کنند .
نیاسین (B 3 ) سطح کلسترول و میزان سکته قلبی را تا 30 درصد کاهش می دهد .


نتیجه گیری :
استفاده از درمانهای مکمل به عنوان یکی از روش های جدید درمانی در میان  بیماران روبه افزایش است. با توجه به اینکه بسیاری از روش های درمانی و داروهای تجویز شده دارای عوارض جانبی خطرناک و بعضا کشنده هستند و برطبق مطالعات انجام شده کارکنان بهداشتی اعم از پزشکان و پرستاران آگاهی کافی درباره درمان های مکمل و نحوه ارائه آنها ندارند پیشنهاد می شود که دوره های آموزشی جهت افزایش آگاهی کارکنان بهداشتی در مورد طب مکمل جهت ارائه مراقبت بهتر از آنها فراهم شود .

منابع :

•    .Uzu O,Tan M. Nursing Students Options and Knowledg about Complementaryand alternative Medicine . Complementary Therapy in Nursing & Midwifery 2004:100:239-244

•    سجادیان، اکرم سادات ؛[ودیگران]:استفاده از طب مکمل در بیماران مبتلا به سرطان . فصلنامه پایش.سال چهارم. شماره سوم.1384.صص 205-197

•    .Cockayne NL, Duguid M, Shenfield GM . Health Profesional Rarely record history of complementary and alternative Medicine. British journal of clinical pharmacology 2004:59(2): 254-258

•    Gloria Y,etal. Use of Complementary Therapies in Patients With . Cardiovascular Disease .Am J Cardiol 2006;98:673_ 680
Zhou, W. longhurst J. C. Review of trials examining the use of acupuncture to treat hypertension .                        Future    cardiology 2006 : 2(3): 287-292  

•    Davidson p , et al.. Traditional Chinese Medicine and heart disease:what does Western medicine and nursing science know about it ? European Journal of Cardiovascular Nursing 2003 : 2 : 171–181

•    Kelly L. Miller . Complementary and alternative medicine in cardiovascular disease: A review of biologicallybased approaches . American Heart Journal 2004 : 147( 3 ), 401-410

•    http://www.medindia.net
•    http://www.yogamiracles.com
•    http://www.buzzle.com
•    http://news.bbc.co

تهیه کننده : اعظم زارع کارشناسی ارشد پرستاری


________________________________________

1 Complementary and alternative medicineنوع مطلب : طب مکمل، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 9 بهمن 1390
جمعه 4 اسفند 1396 08:06 ق.ظ
Towing is our enterprise and we run it as a household.
چهارشنبه 2 اسفند 1396 02:53 ب.ظ
We might extremely advocate High quality Storage Doors to
all.
سه شنبه 1 اسفند 1396 08:26 ب.ظ
Some homes comprise airborne fibers, known as
asbestos.
دوشنبه 30 بهمن 1396 05:23 ب.ظ
Garage door set up is not that simple.
دوشنبه 30 بهمن 1396 11:58 ق.ظ
Broken material might launch asbestos fibers.
دوشنبه 30 بهمن 1396 07:47 ق.ظ
Professional Maids offers different services upon request.
سه شنبه 17 بهمن 1396 05:14 ق.ظ
A Premier New Orleans Strain Washing Firm.
چهارشنبه 8 آذر 1396 03:36 ب.ظ
I delight in, result in I discovered exactly what I used to be having a
look for. You have ended my four day long hunt! God Bless
you man. Have a nice day. Bye
پنجشنبه 18 آبان 1396 03:58 ب.ظ
I pay a visit daily a few sites and blogs to read posts, but
this weblog gives feature based articles.
چهارشنبه 17 آبان 1396 05:37 ق.ظ
What's up everybody, here every one is sharing these kinds of knowledge, thus it's good
to read this webpage, and I used to pay a quick visit this weblog daily.
دوشنبه 15 آبان 1396 08:56 ق.ظ
I was more than happy to discover this website. I wanted to thank you for your
time due to this fantastic read!! I definitely appreciated every
little bit of it and I have you saved as a favorite to look at new things on your blog.
سه شنبه 9 آبان 1396 09:22 ب.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but
after I clicked submit my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted to say excellent blog!
سه شنبه 9 آبان 1396 11:35 ق.ظ
It is perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I have learn this publish and if I could I want to suggest
you few interesting issues or advice. Maybe you could write next articles referring
to this article. I wish to learn even more issues about it!
جمعه 5 آبان 1396 06:37 ب.ظ
It is in point of fact a nice and useful piece
of info. I'm satisfied that you just shared this
useful info with us. Please keep us informed like this.

Thanks for sharing.
چهارشنبه 3 آبان 1396 05:11 ق.ظ
Excellent post. I absolutely love this site. Thanks!
سه شنبه 2 آبان 1396 10:40 ب.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added"
checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment.
Is there any way you can remove me from that service?
Thanks a lot!
سه شنبه 2 آبان 1396 08:03 ب.ظ
Heya i am for the first time here. I found this board and I
find It really useful & it helped me out a lot.
I'm hoping to offer something again and help others like you aided me.
سه شنبه 2 آبان 1396 04:38 ق.ظ
I love what you guys are up too. This sort of clever work
and exposure! Keep up the excellent works guys I've incorporated you guys to our blogroll.
دوشنبه 1 آبان 1396 11:07 ب.ظ
Thanks for finally talking about >***طب سنتی یعنی احیای سلامت*** - طب مکمل
و بیماری قلبی <Liked it!
شنبه 29 مهر 1396 10:56 ب.ظ
Very good information. Lucky me I found your blog by chance (stumbleupon).
I've saved as a favorite for later!
شنبه 29 مهر 1396 10:28 ق.ظ
If some one needs expert view concerning blogging and site-building after that i propose
him/her to pay a quick visit this website, Keep up
the nice job.
شنبه 29 مهر 1396 03:52 ق.ظ
Greetings! Very helpful advice in this particular
article! It's the little changes that produce the most important changes.
Thanks for sharing!
چهارشنبه 26 مهر 1396 01:39 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted
to mention that I have really loved surfing around your weblog posts.
In any case I will be subscribing to your rss feed and I am hoping you write again very soon!
چهارشنبه 26 مهر 1396 10:43 ق.ظ
I am truly happy to glance at this website posts which consists of tons of
helpful data, thanks for providing such statistics.
سه شنبه 25 مهر 1396 11:47 ق.ظ
I'm not sure exactly why but this site is loading very slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
I'll check back later on and see if the problem still exists.
سه شنبه 25 مهر 1396 01:48 ق.ظ
I'm really inspired with your writing talents as smartly as with the layout on your weblog.
Is that this a paid theme or did you modify it your self?
Anyway stay up the excellent quality writing, it
is rare to see a great weblog like this one today..
یکشنبه 23 مهر 1396 06:21 ق.ظ
Everything is very open with a really clear explanation of the issues.
It was really informative. Your site is very helpful. Many thanks for sharing!
دوشنبه 17 مهر 1396 12:43 ق.ظ
Hello there, You've done an excellent job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends.
I'm confident they'll be benefited from this site.
سه شنبه 11 مهر 1396 08:24 ب.ظ
I was curious if you ever thought of changing the structure of your site?

Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
Maybe you could space it out better?
چهارشنبه 15 شهریور 1396 02:30 ق.ظ
Why viewers still make use of to read news papers when in this technological globe everything is accessible
on web?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

پیوند روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی.

Online User


p30web
کد HTML:
کد HTML: